kk

piątek, 26 lipca 2013

Nic nas już nie zatrzyma - rzucamy nałogi.

Pamiętacie, jak wspominałam Wam o kampanii społecznej: "Eks - palacze - nic ich nie zatrzyma"? Dla przypomnienia - w ramach akcji powstał program iCoach, który pomaga, motywuje, kontroluje i przypomina, dlaczego nie chcemy wrócić do palenia. Program ten jest zupełnie darmowy {dostępny w 23 językach} i podobno bardzo skuteczny. Skierowany on jest nie tylko do osób, które chcą rzucić palenie, ale także do tych, którzy jeszcze się wahają lub dopiero po cichu myślą o rzucaniu papierosów.

Program iCoach składa się z 5 faz:
1. Nie mam zamiaru przestać.
2. Powinnam/powinienem rzucić palenie, ale nadal się waham.
3. Wkrótce rzucę palenie.
4. Właśnie rzuciłam/rzuciłem palenie.
5. Nie palę już od jakiegoś czasu.

Przy okazji tamtego wpisu, wspominałam Wam, że moja Mama nosi się z zamiarem rzucenia papierosów. Pomysł ten kiełkował w jej głowie bardzo długo, podobnie jak moja walka ze słodyczami. Jak wiecie, ja sama nie jem słodyczy od prawie tygodnia {wiem, wiem sukces :D}, co zmotywowało moją Mamę do podjęcia walki z jej własnym nałogiem. Dodatkowym bodźcem do rzucenia palenia jest mój Synek, który coraz częściej naśladuje palącą Babcię {o ZGROZO!}. Wygląda to śmiesznie, ale po zastanowieniu to jest po prostu przerażające! Myślę, że właśnie to dało do myślenia mojej Mamie. Chyba nikt nie chciałby, żeby jego wnuczek/syn/córka kojarzyło palenie z czymś fajnym i wartym naśladowania.

Nie wiem, na ile tym razem uda nam się porzucić nasze słabości, ale wierzę, że to jest właśnie ten moment. O ile ja ze swoim problemem muszę sobie radzić sama, o tyle moja Mama w końcu zdecydowała się na podjęcie próby z iCoach. Poniżej prezentuję jej wykres przedstawiający jej motywację do rzucenia nałogu, który zrobiła na stronie kampanii.Scharakteryzowany on został w taki oto sposób: "Planujesz rzucić palenie, jednak nie wiesz jeszcze, jak się do tego zabrać i kiedy dokładnie to zrobić. Oznacza to, że jesteś w fazie 2 procesu rzucania palenia. Na tym wykresie możesz zobaczyć własny wynik w porównaniu z innymi. Na poziomej osi widzisz wskaźnik zachowania (WZ). im wyższy, tym lepiej. Wskaźnik zachowania pokazuje twoje obecne nawyki dotyczące palenia. Oś pionowa pokazuje wskaźnik motywacji (WM). To odzwierciedlenie twojej motywacji i wiary we własne siły, by przestać palić. W tym przypadku także: im wyższy, tym lepiej" 

http://www.stopsmokingcoach.eu

Jak widać, łatwo nie będzie, bo niby motywacja jest, ale nie na tyle silna, żeby móc samemu sobie z tym poradzić. Zobaczymy, jakie wskazówki iCoach zaproponuje mojej Mamie. Ja sama {przynajmniej tak mi się wydaje}, mam o wiele większą motywację w walce ze słodyczami, chociaż wolałabym, żeby było na odwrót. O skutkach palenia chyba nikomu nie trzeba przypominać, dlatego dziwię się, że tak dużo ludzi w tym tkwi i świadomie niszczy sobie zdrowie i pogarsza wygląd. 

Mam nadzieję, że program pomoże mojej Mamie, a także każdemu palaczowi, który nosi się z zamiarem, porzucenie fajek. Uwierzcie mi, nie warto truć siebie i innych dookoła. Nie pozwólcie by jakaś głupia ususzona roślina Wami rządziła :) 

Cieszę się, że takie kampanie są realizowane, może przyczyni się to do zmniejszenia palaczy w Polsce. I cieszę się, że dzięki mojemu blogowi mogę być częścią tej promocji na terenie naszego kraju.

To jak, podejmujcie wyzwanie w walce z nałogiem i zostajecie Ex Palaczami? Korzystał ktoś już z programu iCoach? Polecacie?

J.

7 komentarzy:

 1. ciekawe czy to dziala, daj znac jak idzie mamie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. szkoda że nie ma takiego programu dla osob zjadajacych bez umiaru słodycze...
  Oby Twojej mamie się udało!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, ze ja potrafię walczyć ze swoimi "nalogami" bez takich pomocy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zerknę, bo staram się rzucić. I coraz gorzej mi to idzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja rzuciłam palenie ot tak. Po prostu pewnego dnia wstałam i nie zapaliłam. I tak już zostało. To było ponad 10 lat temu. Paliłam przez 5 lat. Za to mam problem z innym nałogiem - słodycze. I z tym niestety tak łatwo mi nie idzie :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja rzuciłam palenie z dnia na dzień. To było 2 lata temu i to była moja trzecia lub czwarta próba. Męczyłam się rok, rok mi się chciało palić i o tym myślałam. Teraz już nie myślę i wiem, że do palenia nie wrócę. Stawiam na sport :)
  Trzymam kciuki za Twoją Mamę :) Ale jednak wszystko siedzi w głowie. Trzeba chcieć i to rzucić. Raz na zawsze :)

  OdpowiedzUsuń