kk

środa, 5 grudnia 2012

Dieta CrossFit - czyli powrót do pradawnych czasów...

Wybaczcie mi ten mały 'zastój crossfitowy'. Dzisiaj wracam z nowymi informacjami, które mam nadzieję, okażą się dla Was interesujące i pomocne.

Przypominam, że o tym, czym jest trening CrossFit pisałam TU i TU.

Dzisiaj chciałam skupić się, nie na samych ćwiczeniach, a na odżywaniu i odpowiedniej diecie, która jest niezbędna przy wysiłku fizycznym. Nie od dziś wiadomo, że osoba aktywna fizycznie szczególnie powinna zwracać uwagę, na to co ląduje na jej talerzu. Z palety produktów powinna wybierać te, które dadzą jej siłę i odpowiednią dawkę energii niezbędną do wykonywania ćwiczeń. Podobnie jest w przypadku CrossFitu, który doczekał się swojej własnej {dosyć kontrowersyjnej} kompozycji dietowej.

Greg Glassman - twórca treningu CrossFit, sekret diety CrossFitowej wyjaśnia w kilku słowach:  
"Jedz mięso i warzywa, orzechy i nasiona, nieco owoców, małe ilości produktów zawierających skrobię – wyeliminuj cukier. Dbaj, aby spożywane ilości pokarmów były adekwatne do zakresu wykonywanych ćwiczeń, lecz nie powodowały przyrostu tkanki tłuszczowej."

http://www.sfd.pl/


Po tych kilku wskazówkach można dostrzec wiele podobieństw do tzw. DIETY PALEO, która swoimi założeniami sięga czasów historycznych - paleolitu. Oparta jest ona na menu człowieka z epoki kamiennej, który żywił się tzw. runem leśnym, rybami i mięsem dzikich zwierząt {niekoniecznie surowe}. Jadłospis naszych przodków paleolitycznych pozbawiony był całkowicie wysoko przetworzonej żywności nafaszerowanej cukrami rafinowanymi {nie znali jej}, wolny był od soli, roślin strączkowych, nabiału i przetworów zbożowych.

Piramida żywieniowa człowieka z epoki kamiennej prezentowała się mniej więcej tak:

http://www.arthurdevany.com/articles/20110825

Propagatorem DIETY PALEO jest naukowiec, profesor Clorado State University, członek Amerykańskiego Instytutu Żywienia i Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego, LOREN CORDAIN. Napisał on książkę zatytułowaną "Dieta paleo", w której prezentuje kompozycje jadłospisów opartych na menu człowieka z epoki kamiennej. Przekonuje on, że współczesny człowiek także może odżywiać się zgodnie ze "swoją pradawną naturą".

Ogólne cechy diety paleolitycznej, na podstawie książki L. Cordain’a „Dieta Paleo” są następujące:
1. Zwiększona zawartość białka zwierzęcego (19-35%). A więc dużo więcej niż ilości zalecane przez IŻIŻ (10-15%).
2. Mniejsza zawartość węglowodanów, do poziomu 22-40%, które pochodzą z owoców, warzyw, i tutaj można dodać produkty o mniejszej zawartości substancji antyodżywczych, bądź ich braku jak ryż, bataty.
3. Tłuszcze na poziomie 28-47%, gdzie udział tłuszczy jednonienasyconych jest największy, nasyconych oraz wielonienasyconych umiarkowanych. Również na podstawie badań dowiedziono, iż stosunek kwasów omega-3 do omega-6 wynosił 1:1-2, nawet 3. Podczas gdy w dzisiejszej diecie stosunek ten wynosi 1:15-20, w niektórych źródłach można zauważyć liczbę nawet 1:30. Co nie jest dziwne, patrząc przykładowo na fakt, iż u samobójców stężenie kwasu DHA (dokozaheksaenowy) nie jest wykrywalny w surowicy krwi, a w mózgu widoczne są zmiany strukturalne spowodowane niedoborami kwasów omega-3.
4. Wysoka zawartość błonnika, owoców, warzyw.
5. Umiarkowana ilość orzechów oraz nasion (tutaj należy zwracać uwagę na stosunek kwasów wymienionych w pkt. 3).
6. Niska ilość soli, rafinowanych cukrów oraz brak produktów nabiałowych. 

(źródło: http://www.sfd.pl/Dieta_paleolityczna-t855633.html)

Ciekawostką jest to, że w USA, zrzeszenie zawodowych dietetyków, podało do sądu blogera, który szerzył powyższą dietę.

Ciekawa jestem co sądzicie o powyższej diecie? Jesteście za, czy przeciw? Uważacie, że jedząc tak, jak nasi pradawni przodkowie możemy żyć dłużej, wolni od chorób i nowotworów?

J.

11 komentarzy:

 1. za ;) jak ograniczamy przetworzoną żywność to musimy być na dobrej drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oj o tej diecie nie słyszałam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam takie zdanie jak osoba wyżej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. też nie słyszałam o tej diecie, a jakie mam opinie na jej temat? sama nie wiem, chyba to wszystko zależy od tego jaki tryb życia prowadzimy, tak mi się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też myślę, że to dobry pomysł. Podobają mi się warzywa na samym dole piramidy - ja nigdy nie potrafiłam jeść najwięcej produktów zbożowych, dla mnie mogą one nie istnieć - ale warzywa muszę być obowiązkowo. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawe założenia tej diety, choć ja raczej jestem zwolenniczką diety zbilansowanej z dostępem do np. kasz :)

  OdpowiedzUsuń
 7. przygotowuję się właśnie do pierwszego w życiu treningu crossfit, zastanawiam się czy podołam. Cwiczenia z Mel B sa genialne!

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię na FB i dołaczam do obserwujacych :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak najbardziej za! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. a ja odżywiam się w ten sposób i wszystkim polecam!

  OdpowiedzUsuń